Gyakori megbetegedések
- Bőrbetegségek
- Emésztőrendszeri megbetegedések
- Fájdalmak – fájdalomcsillapítás
- Férfi egészségügyi problémák
- Fertőző betegségek
- Fül-orr-gégészeti betegségek
- Gyermekkori betegségek
- Ideggyógyászati megbetegedések
- Időskori megbetegedések – anti-aging
- Immunrendszer és nyirokkeringés
- Jó- és rosszindulatú daganatos megbetegedések – rák
- Mozgásszervi megbetegedések
- Nőgyógyászati betegségek
- Pszichiátriai betegségek
- Száj- és fogászati betegségek
- Szemészeti problémák
- Szív- és érrendszeri betegségek
- Táplálkozás, anyagcsere, hormonok
- Tüdő- és légúti megbetegedések
- Vese és a húgyutak betegségei
Ajánló
Reggeli gerincdiagnosztika
Sajnos már harminc-negyven éves korban is gyakori, hogy a reggeli felébredésnél gerinckörnyéki fájdalom jelzi, valami nincs rendben szervezetünkben. Ez a gerinc valamelyik szakaszához jól körülhatárolhatóan csatolható fájdalom az egészen enyhe kellemetlenségtől az éles, a mozgást reflexesen korlátozó erősségig terjedhet.
Régi igazság, amilyen a gerinc állapota, olyan az egészség. Járásunk, mozgásunk elárulja, ha egyes csigolyák fokozottabb terhelése irritálja az ott található érzőidegeket. A gerincvelő sok-sok idegpályából áll, hasonlóan egy sok szálból összesodort vezetékhez. Ehhez a vezetékhez testünk minden részéből információs szálak vezetnek, míg más idegszálak a gerincagyi központból a periféria felé haladva továbbítják az utasításokat. Ennek megfelelően az egyes gerincvelői szegmentumok és a hozzájuk tartozó szervek között közvetlen kapcsolat van. Pl. a nyaki gerincszelvény kórtani rendellenessége befolyásolhatja az agy és a fej vérellátását, a nyaki erek szűkítésével vagy az ereket mozgató, szabályozó idegek nyomásával.
A háti gerinc bántalmazottsága légzés-rendellenességekhez vezethet. Az ágyéki-keresztcsonti szelvényhez a gyomor-bélrendszer, a máj-hasnyálmirigy, a vesék és a nemi szervek tartoznak. Mivel ez az utóbbi terület szenvedi meg leginkább a helytelen testtartás következményeit, érthető, hogy ebben a kapcsolatrendszerben kell leggyakrabban szervi funkciózavarokra számítanunk.
A gerinc különböző szakaszain kialakuló fájdalom az esetek túlnyomó többségében túlterhelés miatt jelentkezik. Ez a túlterhelés a helytelen testtartás miatt alakulhat ki. A legfontosabb tartási rendellenességek közé tartozik az állandó ülés (hibás, a gerinc fiziológiás görbületeit figyelmen kívül hagyó székeken), illetve az állás. Utóbbi esetben a testsúly mindössze egy-két csigolyára, ráadásul azoknak is csak korlátozottan kicsi felületére koncentrálódik.
Ha reggel az első mozdulatok fájdalmat okoznak, de később úgy érezzük, hogy szervezetünk „bejáratódott”, érdemes arra figyelni, hogy a végtagok kisízületeiben nem jelentkeznek-e reumás elváltozások vagy ezekre utaló fájdalmak. Ebben az esetben ugyanis a leggyakoribb kórok (természetesen nem beszélhetünk kizárólagosságról) az ízületekben felhalmozódott salakanyag. A megoldás a rendszeres méregtelenítés.
A heveny, gyorsan kialakuló, erős helyi fájdalommal járó, nemcsak az ízületekre, hanem a környező szövetekre, inakra, ínhüvelyekre is kiterjedő elváltozások esetén az orvosi beavatkozás elkerülhetetlen. Ha a folyamatot esetleg láz is kíséri, az azt jelzi, hogy olyan kóros folyamat indult be, mely ismétlődve, idültté válva már visszafordíthatatlan degeneratív elváltozásokhoz vezet. A tartós mozgászavarral, ízületi deformitásokkal járó betegségek csoportjába tartoznak az arthrosisok, melyeknél a porcszövet regresszív elváltozása áll előtérben. Kórbonctanilag nem a gyulladás, hanem a porcszövet elcsontosodása, klinikailag a fájdalom, a mozgáskorlátozottság a jellemző erre a típusú betegségcsoportra.
Itt is igaz azonban, hogy kezdeti stádiumban a reggeli „kötöttség” hamar feloldódik. Később azonban a fájdalom fokozódhat. A méregtelenítés mellett ilyenkor a rendszeres és az egész testre, de mindenekelőtt a gerinc egész hosszára kiterjedő mozgásprogram ajánlott. Vagyis a reggeli merevség, fájdalmasság azonnali törődést, életmód-változtatást követelő tünetcsoport.
Dr. Pőcze Tibor
X. évfolyam 2. szám
Címkék: gerincdiagnosztika