Gyakori megbetegedések
- Bőrbetegségek
- Emésztőrendszeri megbetegedések
- Fájdalmak – fájdalomcsillapítás
- Férfi egészségügyi problémák
- Fertőző betegségek
- Fül-orr-gégészeti betegségek
- Gyermekkori betegségek
- Ideggyógyászati megbetegedések
- Időskori megbetegedések – anti-aging
- Immunrendszer és nyirokkeringés
- Jó- és rosszindulatú daganatos megbetegedések – rák
- Mozgásszervi megbetegedések
- Nőgyógyászati betegségek
- Pszichiátriai betegségek
- Száj- és fogászati betegségek
- Szemészeti problémák
- Szív- és érrendszeri betegségek
- Táplálkozás, anyagcsere, hormonok
- Tüdő- és légúti megbetegedések
- Vese és a húgyutak betegségei
Ajánló
Tallózás a növénygyógyászat világából - 2008. január
Újdonságok - érdekességek - receptek gyógynövénykedvelőknek
- Gyors segítség vészhelyzetekben
- Természetes fertőtlenítő: izsóp (Hyssopus officinalis)
- A gyomor szelíd gyógyítása
- Tallózás a növénygyógyászat világából - 2004. július
- Tallózás a növénygyógyászat világából 2006. november
- Vérontófű (Potentilla erecta)
- A vérszegénység házi kezelése
Ajánlott cikkeink a témában:
Ünnepek utáni méregtelenítés
A hosszú ünnepek alatti túlzott mértékű evés-ivás után jól tesszük, ha megtámogatjuk legfontosabb méregtelenítő szervünk: a máj munkáját. Ennek több módszere ismeretes, legegyszerűbb a méregtelenítő teakeverék vagy gyógyfüves cseppek alkalmazása. Méregtelenítő teakeveréket apróbojtorján, aranyvessző, borsmenta, ezerjófű, fecskefű, füstikefű és nyírfalevél keverékéből készíthetünk: 1 l forrásban lévő vízhez 1 evőkanálnyi keveréket teszünk, 20 perc állás után leszűrjük, egész napra elosztva legalább 6 hétig fogyasztjuk. A teázás jó kiegészítője koleszterincsökkentésre, valamint a felszedett kilók leadására a medvehagymacseppek fogyasztása, naponta 3x20-30 csepp ajánlott. Aki nem szeret teafőzéssel bíbelődni és nem szereti az alkoholos cseppeket sem, készíthet máriatövismagból darálékot és (ha nem cukorbeteg) keverheti mézbe. Napi 3x1 evőkanál mézes máriatövis legalább 3 hónapig alkalmazva megszünteti az epepanaszokat, regenerálja a májat. A legkényelmesebb megoldás, ha a porított máriatövismagot 00-s kapszulába tesszük és naponta 2x1 kapszulát lenyelünk. A magokból nem érdemes teát főzni, mert fő hatóanyaga, a szilimarin vízben nem oldódik.
Dió
Sztaniolba csomagolva nem csupán a karácsonyfa dísze, nem csak a bejgli finom alkotórésze és nem csak értékes bútorfa, gyógyszer is egyben. A-, B1-, B2-, B6-vitamin mellett C- és E-vitamint, káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat és cinket is tartalmaz, egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma kiemelkedő. Kísérletek szerint már napi 5 dkg dió fogyasztása segít a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban és csökkenti a vér koleszterinszintjét. Leveleinek régebben legalább akkora mágikus erőt és gyógyhatást tulajdonítottak, mint fájának és termésének. A levelek főzete külsőleg ekcéma, bőrgenynyesedés, gombás fertőzések ellen hatásos; belsőleg hasmenés ellen, vértisztítóként használható. A zöld dió terméséből alkoholos áztatással és cukorszirup helyett a természetes Stevia rebandiana édesítőszerként való alkalmazásával igen finom és egészséges likőrt készíthetünk.
Téli albérlőink
Van valami szívmelegítő abban, ahogy a piciny madárkák megkapaszkodnak az ablak rácsában védelmet, ételt kérve. A fagyok és a hóesés után segítenünk kell az itthon maradó kis tollasoknak, hogy tavasszal élvezhessük gyönyörűséges csivitelésüket. Az etetéshez legjobb a kiszórt napraforgómag, félbevágott dió, ezt a legtöbb madárfaj (fenyőpinty, meggyvágó, szajkó, széncinege stb.) szereti. Ha leesik a hó, készítsünk madárkalácsot: olvasztott marhafaggyúba keverjünk napraforgót, tört dióbelet, mogyorót és az ebből készített gombócot akasszuk az ágakra vagy tegyük ki a madáretetőbe. Ne adjunk a madaraknak füstölt, sózott szalonnát és kenyeret sem.
M. A.
XIV. évfolyam 1. szám
Címkék: gyógynövény receptek, házipatika
- Gyors segítség vészhelyzetekben
- Természetes fertőtlenítő: izsóp (Hyssopus officinalis)
- A gyomor szelíd gyógyítása
- Tallózás a növénygyógyászat világából - 2004. július
- Tallózás a növénygyógyászat világából 2006. november
- Vérontófű (Potentilla erecta)
- A vérszegénység házi kezelése
Ajánlott cikkeink a témában: