Gyakori megbetegedések
- Bőrbetegségek
- Emésztőrendszeri megbetegedések
- Fájdalmak – fájdalomcsillapítás
- Férfi egészségügyi problémák
- Fertőző betegségek
- Fül-orr-gégészeti betegségek
- Gyermekkori betegségek
- Ideggyógyászati megbetegedések
- Időskori megbetegedések – anti-aging
- Immunrendszer és nyirokkeringés
- Jó- és rosszindulatú daganatos megbetegedések – rák
- Mozgásszervi megbetegedések
- Nőgyógyászati betegségek
- Pszichiátriai betegségek
- Száj- és fogászati betegségek
- Szemészeti problémák
- Szív- és érrendszeri betegségek
- Táplálkozás, anyagcsere, hormonok
- Tüdő- és légúti megbetegedések
- Vese és a húgyutak betegségei
Ajánló
Szépségápolás belülről
A hamvas bőr nem csupán a külső szépségápolás, hanem a belső gondoskodás eredménye is. A bőr természetes szépítőszerei a gyümölcs, a zöldség, a saláták és a fűszernövények, valamint a teljes őrlésű termékek. Valamennyinek nagyon erős az élénkítő hatása. Ezzel szemben ártalmas a sok cukrot, finomlisztet, mesterséges hozzáadott anyagokat és a túlzott mennyiségű sót tartalmazó táplálék, illetve a sok hús és felvágott fogyasztása.
Életfontosságú anyagok
A C-vitamin az első adukártya, amely a bőrt simává és feszessé teszi, mivel ösztönzi a kollagénképződést. C-vitamin mindenekelőtt a kiviben, almában, citromban, brokkoliban, káposztában, petrezselyemben, paprikában, burgonyában, lencsében, csicseriborsóban, lucernában, valamint a homoktövislében található.
A bőrt bársonyossá tévő anyagok között roppant fontos az E-vitamin, amely képes kiiktatni a szabad gyököket. A szabad gyökök felelősek többek között a bőr öregedési folyamatáért. Ez a magyarázata, hogy az E-vitamin hozzájárul a bőr megfiatalodásához. Sajtolt olajakban (különösen búzacsíra-, kukoricacsíra- és szójaolajban), napraforgómagban, mandulában, búzacsírában, magvakban, avokádóban és zöldségben található.
Bőrélénkítő „csodaszer” a béta-karotin is. Ez a vitamin nem csak nyáron gondoskodik belülről a napsugárzás elleni természetes védelemről, hanem a C- és E-vitaminhoz hasonlóan megköti a szabad gyököket. Megelőzi továbbá a bőr elszarusodását. Ezért ajánlatos minél gyakrabban fogyasztani, vagyis búzacsírát, sárgarépát, sötétzöld levélzöldséget, aszalt sárgabarackot, fodros kelt, fejes káposztát, tököt, galambbegysalátát, mangót és őszibarackot fogyasztani.
B3-vitamin (niacin): ez a vitamin védi a bőrt a napfény ellen. Hiánya fáradtságot, depressziót, bőrgyulladást okozhat. Megtalálható a búzacsírában, a müzlifélékben, a csirkehúsban, a brokkoliban és a tonhalban.
Sok vitamint, ásványi anyagot és nyomelemeket tartalmazó élelmiszerek, amelyeket például a mediterrán konyha kínál – fitté és széppé tesznek
B12-vitamin: hiánya fáradtságot és bőrszárazságot okoz, súlyos esetekben vérszegénységet és idegi sérülést. Megtalálható a májban, a halakban, a tojásban és a vörös húsokban.
Amit a vitaminok tudnak, arra a nyomelemek is képesek. A réz például olyan hatóanyag, amely jót tesz a bőrnek, mivel szilárd struktúrát kölcsönöz neki. Sok rezet tartalmaz a zöldbab, a hal, a magvak, a rozs, a csíranövények és a kelbimbó.
További ajánlható nyomelem a szelén. Nem csak erősíti az immunrendszert, hanem megköti a szabad gyököket is, így szintén fiatalítja a bőrt. Szelént tartalmaz egyebek között a szezámmag, a kókuszdió, a búzacsíraolaj, a karalábé, a hering és a pisztráng.
Ügyeljünk az emésztésre!
Ha a bőr egészsége a tét, fontos az emésztésre figyelni. Mivel a krónikus bélrenyheség kedvezőtlenül befolyásolja a bőr állapotát, tanácsos olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek serkentik a bélműködést. Főleg ballasztanyagokban gazdag zöldségből, hüvelyesekből és teljes őrlésű termékekből (például barna rizsből és barna tésztából) készült ételeket készítsünk.
A joghurt, a lenmag, a savanyú káposzta és más savanyítva eltett zöldség, mint a cékla, uborka és tök karbantartják a beleket. Ezzel szemben a fast food termékek, mint a hamburger és a hotdog, valamint a kólafélék, a limonádé, az édesség és a konzerváru inkább a bélrendszer renyheségét okozzák.
A helyes zsírok kiválasztása
A bőr egészséges állapotában a zsírok helyes kiválasztásának is fontos szerep jut. Azok az étkezési zsírok, amelyek sok telítetlen zsírsavat tartalmaznak, ösztönzik a bőr zsíranyagcseréjét. Különösen élénkítő hatásúak a hidegen préselt növényi olajak. A már említett telítetlen zsírsavak mellett ezek más bőrbarát hatóanyagokat is tartalmaznak – köztük karotint, E-vitamint és lecitint. Telítetlen zsírsavakban gazdag például a lenolaj, a búzacsíraolaj és a napraforgóolaj.
Koplalás – a bőr balzsama
A bőr fiatalon tartásának, illetve fiatalításának forrása a koplalás. A szervezet tisztul azzal, hogy lemond a táplálékról. Kiüríti a salak- és méreganyagokat, ami hozzájárul a jó egészségi állapothoz, és a bőrnek sima és hamvas külsőt kölcsönöz. Nagyon bevált a koplalásnak az a módja, amikor 5-7 napig csak leveket fogyasztunk – ezt otthon is nyugodtan megtehetjük.
„Indiai varázsital” az ifjonti frisseséghez
Indiai orvosok, akik a több mint 5000 éves ájurvéda gyógytant alkalmazzák, már több generáció óta tudják, hogy létezik életelixír a bőr számára. Vitalizálásához egy egyszerűnek tűnő ital, a forró víz fogyasztását ajánlják. Ez a „varázsital” már néhány nap után természetes frissességet ad a bőrnek.
A forróvíz-kúra a következőképpen néz ki: reggelente forraljunk 1 liter vizet kis lángon 10 percig. Igyunk meg belőle egy pohárral reggeli előtt, a maradékot töltsük termoszba és a nap folyamán elosztva igyuk meg. Iváskor a víz ne legyen nagyon forró, hanem – mint a teánál – hagyjuk előbb egy kicsit hűlni.
A bőr kiszáradásának gyakran a folyadékhiány az oka. Eggyel több ok arra, hogy kipróbáljuk az ájurvédikus forróvíz-kúrát. A kúra első napjaiban a nyelv gyakran lepedékes, és a bőr a szokásosnál kicsit kevésbé tűnik tisztának. Néhány nap múlva azonban eltűnnek ezek a jelenségek, amelyek arra utalnak, hogy a test kiválasztja a méreganyagokat. Forróvíz-kúrát 6-8 hétig tanácsos végezni.
Zöld tea és rooitea (rooibos tea) – a bőr fiatalságának kútja
Csersavtartalma miatt a zöld tea erősíti a bőrt, feszesebbnek és fiatalabbnak láttatja. Védi a kiszáradástól és szabályozza savas védőrétegét. Magas antioxidáns- (béta-karotin-, C-vitamin-, cink-) tartalma miatt a zöld tea is megköti a szabad gyököket, ezért a különösen ajánlható italokhoz tartozik. Ezenkívül gyulladásgátló anyagokat is tartalmaz, ezért megnyugtatja az erősen igénybe vett és kipirosodott bőrt. A tea belülről, míg a zöldtea-kivonatokat tartalmazó krémek kívülről segítenek a bőrnek.
A zöld tea és a rooitea tisztítja a bőrt, és antioxidánsaiknak köszönhetően megköti a szabad gyököket
A zöld tea elkészítése: Forraljunk vizet és hagyjuk kb. 5 percig hűlni (hogy a hőérzékeny C-vitamin ne menjen veszendőbe). Egy csésze vízhez hozzávetőleg egy teáskanálnyi zöld teát számítva öntsük rá a tealevélre a vizet. Hagyjuk állni 1-2 percig.
A dél-afrikai rooiteában (rooibos teában) szintén sok szabad gyököket megkötő anyag van, mint például C- és E-vitamin, karotinoidok és flavonoidok. Rooiteát nem csak italként, hanem külsőleg, krémek adalékanyagaként is használhatunk. Rooitea-kivonattal készült krémek természetes kozmetikumokat árusító üzletekben kaphatók.
A rooitea elkészítése: Készítsük elő a vizet úgy, mint a zöld teánál. Tegyünk egy edénybe hozzávetőleg 3-4 teáskanálnyi rooiteát és öntsük rá a vizet. Kb. négy percig hagyjuk állni, majd szűrjük le.
A nikotin és az alkohol árt a bőrnek
Önmagában az egészséges táplálkozás nem elegendő ahhoz, hogy a bőr jól nézzen ki. Állapotát további tényezők is befolyásolják. A dohányzás csökkenti a bőr vérellátását, mivel a nikotin elzárja a kapillárisokat, amelyek a bőrszövetet táplálják. Ráadásul a nikotin szabad gyökök képződését is segíti a szervezetben. Ennek következménye a korai öregedés és ahhoz kapcsolódóan a bőr ráncosodása.
Ugyancsak hozzájárul a szabad gyökök képződéséhez a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, ami vizet „pumpál” az arcbőrbe.
Az arc először megduzzad, ám amint a víz eltávozik a szervezetből, a bőr összehúzódik és új ráncok keletkeznek.
A bőr anyagcseréjének serkentéséhez fontos a rendszeres mozgás, a sportolás, leginkább a szabad ég alatt, hogy a szervezet elegendő friss oxigénhez jusson.
További hatékony módszer a bőr élénkítéséhez a dörzsmasszázs: egy masszírozókesztyűvel vagy egy kefével naponta minden nagy felületű testrészt dörzsöljünk át. A dörzsmasszázs serkenti az idegrostokat, s ezzel együtt a bőr anyagcseréjét is. Hozzájárul ahhoz, hogy a bőrt megterhelő anyagokat gyorsabban elszállítsa a keringés. A masszázs az elhalt sejtek helyettesítését is segíti, ami kedvezően hat a bőr állapotára.
Jót tehet a bőrnek a kikapcsolódást is jelentő szaunázás. Eközben kitágulnak a pórusok és az izzadtsággal együtt távoznak a méreganyagok is. A rendszeres izzadás tisztítja a bőrt, amely hamvasnak és egészségesnek látszik.
VIII. évfolyam 5. szám
Címkék: szépségápolás, táplálkozás